Programme

Check pdf Programme 2019 & the Book of Abstracts.


November 6

08h20 – 15h00: Registration  |  Reception desk 1st Floor

09h00h – 09h30: Opening Remarks   |   Great Auditorium

Maria de Lurdes Rodrigues | Rector of ISCTE-IUL

Pedro Almeida |Representative of the Direction of the Faculty of Sciences of the Univ. of Lisbon

Pedro Seabra | Representative of the Direction of the Centre for International Studies, ISCTE-IUL

Fátima Suleman | Director of Department of Political Economy, ISCTE-IUL

Ana Margarida Esteves | Representative of the Organizing Committee

 

09h30 – 11h30Plenary Session I | Great Auditorium

 Donatella Della Porta | Scuola Normale Superiore                                          

Philipe Eynaud  |  Univeristé Paris 1, Panthéon Sorbonne                                                         

Boris Marañon  | Universidad Nacional Autónoma de México                                                  

Genauto Filho |  Universidade Federal da Bahia                                                          

Jeová Torres  |  Universidade Federal do Cariri

Moderator: Leonardo Leal (UFAL & CEI-IUL, ISCTE-IUL)

11h30 – 11h50: Nutritive Pause (with CIDAC)  |  Atrium 1st Floor

11h50 – 13h30: Parallel Sessions

13h30 – 14h45: Lunch (free)

14h45 – 16h45: Parallel Sessions

17h00 | Visit to project “Horta FCUL”

*Open to all interested participants of the conference

Meeting point at Registration Desk16h45


November 7

09h30 – 11h00: Plenary Session II |   Auditorium B2.03

Robert Hall | Global Ecovillage Network                                             

Jean Louis Laville | CNAM/EHESS                                           

Sophie Bloemen | The Commons Network                                          

Moderator: Ana Margarida Esteves | CEI – IUL, ISCTE-IUL

11h30 – 11h50: Nutritive Pause (with CIDAC) |   Atrium 1st Floor

11h30 – 13h30: Parallel Sessions

13h30 – 15h00: Lunch (free)

15h00 – 16h30: Book Lauching Session | Auditorium B1.04

16h30-17h15: Nutritive Pause (with CIDAC) & Poster Session | Atrium 1st Floor:

17h15 – 19h15 | Parallel Sessions


November 8

09h30 – 11h30: Plenary Session III |   Auditorium B2.03

Ruby van der Wekken | Cooperative Oma Maa                                              

Felipe Addor  |  Universidade Federal do Rio de Janeiro                                                        

Tom Henfrey  |  ECOLISE                                            

Cristina Amaro da Costa  | CERNAS – Centro de Recursos Naturais, Ambiente e Sociedade

Mario Yanez  |  Inhabit Earth

Moderator: Gil Penha-Lopes | cE3c, FC-ULisboa

11h30 – 13h30: Parallel Sessions

13h15 – 14h15: Lunch (free)

14h15 – 16h15: Parallel Sessions

  • Research Derby 3 (cont.) |  Room B1.02
  • Workshop 1 | Room C1.03 “Towards global confluences of systemic alternatives. Introducing the Global Tapestry of Alternatives by Global Tapestry of Alternatives, Pablo Campoy Roman
  • Workshop 2 | Room C2.05 “Participatory modelling game of the global food system” by Lanka Horstink & Rita Queiroga Bento
  • Workshop 3 | Room C3.02 “Peer-to-peer (P2P) Technologies” by Don Blair
  • Networking Session & Showcase (Room B1.01 & Atrium first floor) – Showcase of portuguese projects & Space to share ideas and contacts:
  1. Biovilla
  2. CIDAC – Centro de Intervenção para o Desenvolvimento Amílcar Cabral
  3. HortaFCUL
  4. Instituto de Permacultura Ná Lu’um
  5. Quinta Pedagógica da Caria
  6. Sustentabilidade ISCTE-IUL

16h15-16h45 | Nutritive Pause (with CIDAC) + Showcase (cont.)

16h45 – 18h15: Closing Session & Wrap up | Auditorium B2.03 – Presentation of conclusions of Research Derbys and Paper Panels.


Book of abstracts of the conference 2018

Short programme of the conference 2018